W BLASKU MIŁOSIERDZIA
51/997 – 8 grudnia 2024 r. B.
INTERNETOWE WYDANIE TYGODNIKA
Jeszcze trzy numery wydania tygodnika do 1000 numeru !!!
![g1](/images/2024-r/XII-grudzień-2024/8-12-2024/g1.gif)
Niedziela - 8 grudnia 2024 r.
II NIEDZIELA ADWENTU rok „C”
Kolor szat liturgicznych - biały
![14](/images/2024-r/XII-grudzień-2024/8-12-2024/14.jpg)
UROCZYSTOŚĆ NIEPOKALANEGO POCZĘCIA
NAJŚWIĘTSZEJ MARYI PANNY
Bóg wybrawszy od wieków Maryję na Matkę swojego Syna, zachował Ją od wszelkiej zmazy grzechu i obdarzył pełnią łaski. Dzięki temu Maryja stała się godnym przybytkiem Wcielonego Słowa. Dziękując Bogu za wyjątkowy przywilej udzielony Maryi, wypraszamy sobie łaskę do zwalczania grzechu.
Święto Niepokalanego Poczęcia obchodzono na Wschodzie już w VIII wieku. 8 grudnia 1854 roku papież Pius IX ściśle określił i podał do wierzenia prawdę o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Dziewicy jako dogmat wiary katolickiej.
Teksty Liturgii mszy św.
ANTYFONA NA WEJŚCIE
Iz 61, 10
Ogromnie się weselę w Panu, *
dusza moja raduje się w Bogu moim, *
bo mnie przyodział w szaty zbawienia, *
i okrył mnie płaszczem sprawiedliwości, *
jak oblubienicę strojną w swe klejnoty.
WPROWADZENIE DO LITURGII
Zbieżność dat sprawiła, że miejsce Jana Chrzciciela zajęła dziś Maryja Niepokalanie Poczęta. Zamiast wezwania do przygotowania drogi Panu słyszymy odpowiedź, daną Gabrielowi w czasie zwiastowania. Tym samym liturgia mówi na czym owe przygotowanie ma polegać. To codzienna zgoda, „tak” dla Bożego planu miłości. Zgoda na przygarnianie siebie nawzajem. Zgoda na obdarowywanie siebie nawzajem cierpliwością i pociechą. Wzorem Niepokalanej – niezawodnej nadziei i znaku pociechy dla Ludu Bożego
CHWAŁA NA WYSOKOŚCI BOGU
Chwała na wysokości Bogu, * a na ziemi pokój ludziom dobrej woli. * Chwalimy Cię. * Błogosławimy Cię. * Wielbimy Cię. * Wysławiamy Cię. * Dzięki Ci składamy, * bo wielka jest chwała Twoja. * Panie Boże, Królu nieba, * Boże Ojcze wszechmogący. * Panie, Synu Jednorodzony, * Jezu Chryste. * Panie Boże, Baranku Boży, Synu Ojca. * Który gładzisz grzechy świata, * zmiłuj się nad nami. * Który gładzisz grzechy świata, * przyjm błaganie nasze. * Który siedzisz po prawicy Ojca, * zmiłuj się nad nami. * Albowiem tylko Tyś jest święty, * tylko Tyś jest Panem, * Tylko Tyś Najwyższy, Jezu Chryste. * Z Duchem Świętym, w chwale Boga Ojca. * Amen.
KOLEKTA
Boże, Ty przez Niepokalane Poczęcie Najświętszej Dziewicy
przygotowałeś swojemu Synowi godne mieszkanie †
i na mocy zasług przewidzianej śmierci Chrystusa zachowałeś Ją od wszelkiej zmazy, *
daj nam za Jej przyczyną dojść do Ciebie bez grzechu.
Przez naszego Pana Jezusa Chrystusa, Twojego Syna, †
który z Tobą żyje i króluje w jedności Ducha Świętego, *
Bóg, przez wszystkie wieki wieków.
WPROWADZENIE DO LITURGII SŁOWA
Bóg, który w planach zbawienia wybrał Maryję na Matkę odrodzonej ludzkości, także nas wszystkich w Chrystusie przeznaczył do chwały. Z wiarą słuchajmy słowa o obietnicy i jej spełnieniu, by podtrzymać w sercu nadzieję i razem z Niepokalaną wielbić Boga za okazane miłosierdzie
PIERWSZE CZYTANIE
Bóg wprowadza nieprzyjaźń, pomiędzy potomstwo węża, a potomstwo niewiasty
Rdz 3, 9-15. 20
Czytanie z Księgi Rodzaju
Gdy Adam spożył z drzewa, Pan Bóg zawołał na niego i zapytał go: «Gdzie jesteś?»
On odpowiedział: «Usłyszałem Twój głos w ogrodzie, przestraszyłem się, bo jestem nagi, i ukryłem się».
Rzekł Bóg: «Któż ci powiedział, że jesteś nagi? Czy może zjadłeś z drzewa, z którego ci zakazałem jeść?»
Mężczyzna odpowiedział: «Niewiasta, którą postawiłeś przy mnie, dała mi owoc z tego drzewa, i zjadłem».
Wtedy Pan Bóg rzekł do niewiasty: «Dlaczego to uczyniłaś?»
Niewiasta odpowiedziała: «Wąż mnie zwiódł i zjadłam».
Wtedy Pan Bóg rzekł do węża: «Ponieważ to uczyniłeś, bądź przeklęty wśród wszystkich zwierząt domowych i dzikich; na brzuchu będziesz się czołgał i proch będziesz jadł po wszystkie dni twego istnienia. Wprowadzam nieprzyjaźń między ciebie a niewiastę, pomiędzy potomstwo twoje a potomstwo jej: ono ugodzi cię w głowę, a ty ugodzisz je w piętę».
Mężczyzna dał swej żonie imię Ewa, bo ona stała się matką wszystkich żyjących.
Oto słowo Boże.
PSALM RESPONSORYJNY
Ps 98 (97), 1bcde. 2-3b. 3c-4 (R.: por. 1bc)
Refren: Śpiewajcie Panu, bo uczynił cuda.
1 Śpiewajcie Panu pieśń nową, *
albowiem uczynił cuda.
Zwycięstwo Mu zgotowała Jego prawica *
i święte ramię Jego.
Refren: Śpiewajcie Panu, bo uczynił cuda.
2 Pan okazał swoje zbawienie, *
na oczach pogan objawił swą sprawiedliwość.
3 Wspomniał na dobroć i na wierność swoją *
dla domu Izraela.
Refren: Śpiewajcie Panu, bo uczynił cuda.
Ujrzały wszystkie krańce ziemi *
zbawienie Boga naszego.
4 Wołaj z radości na cześć Pana, cała ziemio, *
cieszcie się, weselcie i grajcie.
Refren: Śpiewajcie Panu, bo uczynił cuda.
DRUGIE CZYTANIE
Bądźcie czyści i bez zarzutu na dzień Chrystusa
Flp 1, 4-6. 8-11
Czytanie z Listu Świętego Pawła Apostoła do Filipian
Bracia: Zawsze, w każdej modlitwie, z radością zanoszę prośbę za was wszystkich – z powodu waszego udziału w szerzeniu Ewangelii od pierwszego dnia aż do chwili obecnej. Mam właśnie ufność, że Ten, który zapoczątkował w was dobre dzieło, dokończy go do dnia Chrystusa Jezusa.
Albowiem Bóg jest mi świadkiem, jak gorąco tęsknię za wami wszystkimi ożywiony miłością Chrystusa Jezusa. A modlę się o to, by miłość wasza doskonaliła się coraz bardziej i bardziej w głębszym poznaniu i wszelkim wyczuciu dla oceny tego, co lepsze, abyście byli czyści i bez zarzutu na dzień Chrystusa, napełnieni plonem sprawiedliwości, który przynosimy przez Jezusa Chrystusa, na chwałę i cześć Boga.
Oto słowo Boże.
AKLAMACJA PRZED EWANGELIĄ
Łk 1, 28
Aklamacja: Alleluja, alleluja, alleluja.
Bądź pozdrowiona, łaski pełna, Pan z Tobą,
błogosławiona jesteś między niewiastami.
Aklamacja: Alleluja, alleluja, alleluja.
EWANGELIA
Bądź pozdrowiona, łaski pełna, Pan z Tobą
Łk 1, 26-38
✠ Słowa Ewangelii według Świętego Łukasza
Bóg posłał anioła Gabriela do miasta w Galilei, zwanego Nazaret, do Dziewicy poślubionej mężowi imieniem Józef, z rodu Dawida; a Dziewicy było na imię Maryja.
Wszedłszy do Niej, anioł rzekł: «Bądź pozdrowiona, łaski pełna, Pan z Tobą, błogosławiona jesteś między niewiastami». Ona zmieszała się na te słowa i rozważała, co by miało znaczyć to pozdrowienie.
Lecz anioł rzekł do Niej: «Nie bój się, Maryjo, znalazłaś bowiem łaskę u Boga. Oto poczniesz i porodzisz Syna, któremu nadasz imię Jezus. Będzie On wielki i zostanie nazwany Synem Najwyższego, a Pan Bóg da Mu tron Jego praojca, Dawida. Będzie panował nad domem Jakuba na wieki, a Jego panowaniu nie będzie końca».
Na to Maryja rzekła do anioła: «Jakże się to stanie, skoro nie znam męża?»
Anioł Jej odpowiedział: «Duch Święty zstąpi na Ciebie i moc Najwyższego okryje Cię cieniem. Dlatego też Święte, które się narodzi, będzie nazwane Synem Bożym. A oto również krewna Twoja, Elżbieta, poczęła w swej starości syna i jest już w szóstym miesiącu ta, którą miano za niepłodną. Dla Boga bowiem nie ma nic niemożliwego».
Na to rzekła Maryja: «Oto ja służebnica Pańska, niech mi się stanie według słowa twego».
Wtedy odszedł od Niej anioł.
Oto słowo Pańskie.
REFLEKSJA NAD CZYTANIAMI
Być rycerzem Niepokalanej
ks. Leszek Smoliński
Błogosławiona jesteś Maryjo,
I wywyższona przez Pana.
On wielkich rzeczy w Tobie dokonał,
Niepokalana.
Archanioł Gabriel zjawiając się u najświętszej Dziewicy zwraca się do Niej: „Raduj się Pełna Łaski” (Łk 1,28). „Pełna Łaski”, to nowe imię, jakie boski posłaniec nadaje Maryi. To imię wskazuje, że ona od początku jest „Pełna Łaski”. Zapowiedziana już w Księdze Rodzaju i u proroka Izajasza (7, 14), od zawsze istnieje w zamyśle Boga, jak Mądrość (Prz 8). Przygotowana i gotowa na przyjęcie Syna Bożego – samą Łaskę.
Wiara w niepokalane poczęcie była w Kościele żywa zawsze. Natomiast 8 grudnia 1854 r. papież Pius IX ogłosił dogmat wiary, czyli uroczyście zdefiniował prawdę o Niepokalanym Poczęciu: „Ogłaszamy, orzekamy i określamy, że nauka, która utrzymuje, iż Najświętsza Maryja Panna od pierwszej chwili swego poczęcia – mocą szczególnej łaski i przywileju wszechmocnego Boga, mocą przewidzianych zasług Jezusa Chrystusa, Zbawiciela rodzaju ludzkiego – została zachowana nietknięta od wszelkiej zmazy grzechu pierworodnego, jest prawdą przez Boga objawioną i dlatego wszyscy wierni powinni w nią wytrwale i bez wahania wierzyć”.
Od 1854 r. cześć dla Niepokalanej szybko się rozpowszechniła w Kościele, szczególnie po objawieniach w Lourdes (1858). Tam Maryja wyjawiła Bernadecie Soubirous swoje imię: „Ja jestem Niepokalane Poczęcie”. W Polsce do rozkwitu nabożeństwa do Niepokalanej bardzo przyczynił się o. Maksymilian Kolbe, założyciel Niepokalanowa. Wcześniej, bo 16 października 1917 roku powstało Rycerstwo Niepokalanej, które stało się prostą realizacją prawdy o Niepokalanym Poczęciu Maryi, według rozumienia Maksymiliana Marii Kolbego, wówczas franciszkańskiego kleryka. W jego zamyśle Rycerstwo Niepokalanej stanowiło formę wcielenia maryjnego dogmatu w praktykę życia codziennego. W 1933 roku o. Kolbe, podczas podróży misyjnej, napisał w jednym ze swoich listów: „Pragniemy do tego stopnia należeć do Niepokalanej, by nie tylko nie pozostało w nas nic, co by nie było Jej, ale byśmy zostali unicestwieni w Niej, przemienieni w Nią, przeistoczeni w Nią, aby tylko Ona pozostała. – Byśmy tak bardzo byli Jej, jak Ona jest Boga” (Pisma I, 655).
O. Maksymilian pragnął, aby Rycerstwo wypełniało misję Kościoła, czyli wzywało do nawrócenia wszystkich grzeszników oraz ich uświęcenia „pod opieką i za pośrednictwem NMP Niepokalanej”. W tym procesie przemiany nieodzowne są dwa warunki: całkowite oddanie się Maryi za „narzędzie w Jej niepokalanych rękach” oraz noszenie „Cudownego Medalika”. I raz na dzień zwrócić się do NMP Niepokalanej z aktem strzelistym: „O Maryjo bez grzechu poczęta, módl się za nami, którzy się do Ciebie uciekamy, i za wszystkimi, którzy się do Ciebie nie uciekają, zwłaszcza za nieprzyjaciółmi Kościoła świętego i poleconymi Tobie”.
Celem Rycerstwa jest wypełnianie misji Kościoła, którą stanowi wezwanie do nawrócenia wszystkich grzeszników oraz ich uświęcenie „pod opieką i za pośrednictwem NMP Niepokalanej”. W tym procesie przemiany nieodzowne są dwa warunki: całkowite oddanie się Maryi za „narzędzie w Jej niepokalanych rękach” oraz noszenie „Cudownego Medalika”. I zwracanie się raz na dzień do Niepokalanej Matki Kościoła krótkim wezwaniem modlitewnym – aktem strzelistym: "O Maryjo bez grzechu poczęta, módl się za nami, którzy się do Ciebie uciekamy, i za wszystkimi, którzy się do Ciebie nie uciekają, zwłaszcza za nieprzyjaciółmi Kościoła świętego i poleconymi Tobie” (Pisma II,215).
Ożywiając w sobie odważnego rycerza Maryi, prośmy słowami pieśni:
Bądź nam obroną Bogarodzico,
Gdy się błąkamy w ciemności.
Do światła wiary prowadź na nowo,
Drogą świętości.
Odmawia się Wierzę w jednego Boga...
MODLITWA WIERNYCH
Zgromadzeni w święto Maryi Niepokalanej, zanieśmy do Boga przez Jej wstawiennictwo naszą modlitwę prosząc o pomoc i miłosierdzie dla świata, który oczekuje zbawienia.
Prośmy, bo Kościół przez głoszenie słowa Bożego przygotował drogę dla Pana do wszystkich serc i narodów. R. Wysłuchaj, Ojcze, prośby Twego ludu.
Prośmy, by biskupi i prezbiterzy przygotowali drogę dla Pana przez odważne i pokorne wzywanie do nawrócenia.
Prośmy, by politycy przygotowali drogę dla Pana przez służbę dla pokoju, sprawiedliwości i wolności.
Prośmy, by Duch Święty przygotował drogę dla Pana przez potężne działanie w sercach grzeszników oraz światło, które rozprasza ciemności ludzkiego poznania.
Prośmy, by siostry zakonne przygotowały drogę dla Pana przez trwanie na modlitwie i dzieła miłosierdzia.
Prośmy, abyśmy sami przygotowali drogę dla Pana przez świadectwo wiary, nawrócenie serc i miłość wzajemną, oraz jedność.
Wszechmogący i miłosierny Boże, spraw, aby troski doczesne nie przeszkadzały nam w dążeniu na spotkanie z Twoim Synem, lecz niech nadprzyrodzona mądrość kształtuje nasze czyny i doprowadzi nas do zjednoczenia z Chrystusem. Który żyje i króluje na wieki wieków.
MODLITWA NAD DARAMI
Wszechmogący Boże, przyjmij zbawienną Ofiarę,
którą Ci składamy w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, †
wyznajemy, że Twoja uprzedzająca łaska zachowała Ją od wszelkiej zmazy, *
przez Jej wstawiennictwo uwolnij nas od wszelkich grzechów.
Przez Chrystusa, Pana naszego.
PRZED PREFACJĄ
Wysławiajmy Boga i całym sercem dziękujmy Mu za zbawienie świata, za Maryję zachowaną mocą śmierci i zmartwychwstania Chrystusa od grzechu, za nadzieję zbawienia jaką nam niesie ta Eucharystia.
PREFACJA
59. Misterium Maryi i Kościoła
Zaprawdę, godne to i sprawiedliwe, słuszne i zbawienne, *
abyśmy zawsze i wszędzie Tobie składali dziękczynienie, *
Panie, Ojcze święty, wszechmogący, wieczny Boże.
Ty zachowałeś Najświętszą Maryję Pannę od zmazy grzechu pierworodnego *
i obdarzyłeś pełnią łaski, *
aby Ją przygotować na godną Matkę Twojego Syna. *
Ona jest wizerunkiem Kościoła, *
niepokalanej i jaśniejącej pięknością Oblubienicy Chrystusa. *
Maryja, najczystsza Dziewica, wydała na świat Syna, *
który jako Baranek bez skazy zgładził nasze grzechy. *
Wybrana ze wszystkich wyprasza łaskę Twojemu ludowi *
i jest dla niego wzorem świętości.
Dlatego zjednoczeni z chórami Aniołów *
wysławiamy Ciebie, z radością wołając...
ANTYFONA NA KOMUNIĘ
Głoszę Twoją chwałę, Maryjo, *
z Ciebie bowiem wzeszło Słońce sprawiedliwości, *
Chrystus, który jest naszym Bogiem.
MODLITWA PO KOMUNII
Panie, nasz Boże,
niech przyjęty przez nas Sakrament uleczy nas z ran zadanych przez grzech pierworodny, †
od którego zachowałeś Najświętszą Maryję Pannę, *
przez przywilej Niepokalanego Poczęcia.
Przez Chrystusa, Pana naszego.
UROCZYSTE BŁOGOSŁAWIEŃSTWO
Można użyć formuły błogosławieństwa o Najświętszej Maryi Pannie - nr 15.
K. Pan z wami.
W. I z duchem Twoim.
D. Pochylcie głowy na błogosławieństwo.
K. Bóg, który odkupił świat przez swojego Syna, zrodzonego z Maryi Dziewicy, * niech was obdarzy swoim błogosławieństwem.
W. Amen.
K. Niech was zawsze strzeże Maryja Dziewica, * która zrodziła Dawcę życia.
W. Amen.
K. Wam wszystkim tutaj zgromadzonym, aby obchodzić Jej uroczystość, * niech Bóg udzieli prawdziwej radości i szczęścia wiecznego.
W. Amen.
K. Niech was błogosławi Bóg wszechmogący, * Ojciec i Syn, † i Duch Święty.
W. Amen.
PRZED ROZESŁANIEM
W ten adwentowy czas przypomnieliśmy sobie wielkie Boże obietnice jakie Bóg złożył całej ludzkości w osobie Niepokalanej. Ufając mocno Bogu i patrząc na wzór Maryi mamy nadzieję, że otrzymamy obiecane dary i staniemy się podobni do Chrystusa, który pokonał grzech. Z tą nadzieją i błogosławieństwem Boga kończymy tę Mszę św. i idziemy do naszych domów.
Uwaga: Zgodnie w dekretem KKBiDS oraz Przewodniczącego KEP, gdy Uroczystość Niepokalanego Poczęcia przypada w II Niedzielę Adwentu używa się formularza z uroczystości z dwoma wyjątkami. Drugie czytanie bierze się z II Niedzieli Adwentu, a kolektą z tejże niedzieli kończy się modlitwę wiernych. Zapoznaj się z dekretami.