W BLASKU MIŁOSIERDZIA


2/1002 – 6 stycznia 2025 r. C.


INTERNETOWE WYDANIE TYGODNIKA

 

Poniedziałek, 6 stycznia 2025, rok „C”

Okres Narodzenia Pańskiego

 

UROCZYSTOŚĆ OBJAWIENIA PAŃSKIEGO

 

Kolor szat liturgicznych - biały

 

Teksty liturgii Mszy św.

 
ANTYFONA NA WEJŚCIE
por. Ml 3, 1; 1 Krn 29, 12
Oto przybył Pan i Władca, *
 a w Jego ręku królewska władza i moc, i rządy.

 

WPROWADZENIE DO LITURGII

            Zajaśniało nad ludzkością światło Chrystusa. To On, Bóg, objawił się jako człowiek, by przynieść zbawienie wszystkim narodom. To On, Bóg — Człowiek objawia się nam w tej Eucharystii, aby i nas przeprowadzić ze śmierci do życia, z ciemności do światła, z niewoli do wolności. Uznajmy w Nim naszego Pana, jak uznali Go Mędrcy ze Wschodu, składając Mu dary jako Królowi, Kapłanowi i Bratu każdego człowieka. Upadnijmy, jak trzej mędrcy, na twarz i złóżmy Mu pokłon. I ofiarujmy swe dary: złoto naszych serc, kadzidło naszych słów i czynów, mirrę naszych cierpień i udręk codzienności.

 

CHWAŁA NA WYSOKOŚCI BOGU

Chwała na wysokości Bogu, * a na ziemi pokój ludziom dobrej woli. * Chwalimy Cię. * Błogosławimy Cię. * Wielbimy Cię. * Wysławiamy Cię. * Dzięki Ci składamy, * bo wielka jest chwała Twoja. * Panie Boże, Królu nieba, * Boże Ojcze wszechmogący. * Panie, Synu Jednorodzony, * Jezu Chryste. * Panie Boże, Baranku Boży, Synu Ojca. * Który gładzisz grzechy świata, * zmiłuj się nad nami. * Który gładzisz grzechy świata, * przyjm błaganie nasze. * Który siedzisz po prawicy Ojca, * zmiłuj się nad nami. * Albowiem tylko Tyś jest święty, * tylko Tyś jest Panem, * Tylko Tyś Najwyższy, Jezu Chryste. * Z Duchem Świętym, w chwale Boga Ojca. * Amen.

 

KOLEKTA

Boże, Ty w dniu dzisiejszym za przewodem gwiazdy objawiłeś Jednorodzonego Syna swojego poganom, †
spraw łaskawie, abyśmy poznawszy Cię już przez wiarę, *
zostali doprowadzeni do oglądania twarzą w twarz blasku Twojego majestatu.
 Przez naszego Pana Jezusa Chrystusa, Twojego Syna, †
 który z Tobą żyje i króluje w jedności Ducha Świętego, *
Bóg, przez wszystkie wieki wieków.

 

WPROWADZENIE DO LITURGII SŁOWA

Mędrcy ze Wschodu, uznający Chrystusa za Boga-Człowieka, Króla, Kapłana i Proroka są znakiem narodów pogańskich, które wchodzą do Kościoła z całym bogactwem swej własnej kultury i przyjmują orędzie zbawienia. Spełniają się więc nieustannie słowa proroka Izajasza, gdyż Kościół — Nowe Jeruzalem jest znakiem jedności całej rodziny ludzkiej. Myśl tę podejmuje i rozwija św. Paweł — Apostoł narodów pogańskich.

 

PIERWSZE CZYTANIE

Chwała Boga rozbłyska nad Jerozolimą
Iz 60, 1-6
Czytanie z Księgi proroka Izajasza
Powstań! Świeć, Jeruzalem, bo przyszło twe światło i chwała Pańska rozbłyska nad tobą. Bo oto ciemność okrywa ziemię i gęsty mrok spowija ludy, a ponad tobą jaśnieje Pan, i Jego chwała jawi się nad tobą.
I pójdą narody do twojego światła, królowie do blasku twojego wschodu. Rzuć okiem dokoła i zobacz: Ci wszyscy zebrani zdążają do ciebie. Twoi synowie przychodzą z daleka, na rękach niesione są twe córki.
Wtedy zobaczysz i promienieć będziesz, a serce twe zadrży i rozszerzy się, bo do ciebie napłyną bogactwa zamorskie, zasoby narodów przyjdą ku tobie. Zaleje cię mnogość wielbłądów – dromadery z Madianu i z Efy. Wszyscy oni przybędą z Saby, zaofiarują złoto i kadzidło, nucąc radośnie hymny na cześć Pana.
Oto słowo Boże.
 
 
PSALM RESPONSORYJNY
            Ps 72 (71), 1b-2. 7-8. 10-11. 12-13
(R.: por. 11)
Refren: Uwielbią Pana wszystkie ludy ziemi.
1          Boże, przekaż Twój sąd królowi, *
            a Twoją sprawiedliwość synowi królewskiemu.
2          Aby Twoim ludem rządził sprawiedliwie *
            i ubogimi według prawa.
Refren: Uwielbią Pana wszystkie ludy ziemi.
7          Za dni jego zakwitnie sprawiedliwość *
            i wielki pokój, zanim księżyc zgaśnie.
8          Będzie panował od morza do morza, *
            od Rzeki aż po krańce ziemi.
Refren: Uwielbią Pana wszystkie ludy ziemi.
10        Królowie Tarszisz i wysp przyniosą dary, *
            królowie Szeby i Saby złożą daninę.
11        I oddadzą mu pokłon wszyscy królowie, *
            wszystkie narody będą mu służyły.
Refren: Uwielbią Pana wszystkie ludy ziemi.
12        Wyzwoli bowiem biedaka, który go wzywa, *
            i ubogiego, który nie ma opieki.
13        Zmiłuje się nad biednym i ubogim, *
            nędzarza ocali od śmierci.
Refren: Uwielbią Pana wszystkie ludy ziemi.
                       
 
DRUGIE CZYTANIE
Poganie są uczestnikami zbawienia
Ef 3, 2-3a. 5-6
Czytanie z Listu Świętego Pawła Apostoła do Efezjan

Bracia: Słyszeliście przecież o udzieleniu przez Boga łaski danej mi dla was, że mianowicie przez objawienie oznajmiona mi została ta tajemnica. Nie była ona oznajmiona synom ludzkim w poprzednich pokoleniach, tak jak teraz została objawiona przez Ducha świętym Jego apostołom i prorokom, to znaczy, że poganie już są współdziedzicami i współczłonkami Ciała, i współuczestnikami obietnicy w Chrystusie Jezusie przez Ewangelię.

Oto słowo Boże.

 

AKLAMACJA PRZED EWANGELIĄ
            Mt 2, 2b
Aklamacja: Alleluja, alleluja, alleluja.
Ujrzeliśmy Jego gwiazdę na Wschodzie
i przybyliśmy oddać pokłon Panu.
Aklamacja: Alleluja, alleluja, alleluja.
 
 
EWANGELIA
Pokłon mędrców ze Wschodu
Mt 2, 1-12
✠ Słowa Ewangelii według Świętego Mateusza
Gdy Jezus narodził się w Betlejem w Judei za panowania króla Heroda, oto mędrcy ze Wschodu przybyli do Jerozolimy i pytali: «Gdzie jest nowo narodzony Król żydowski? Ujrzeliśmy bowiem Jego gwiazdę na Wschodzie i przybyliśmy oddać Mu pokłon».
Skoro to usłyszał król Herod, przeraził się, a z nim cała Jerozolima. Zebrał więc wszystkich arcykapłanów i uczonych ludu i wypytywał ich, gdzie ma się narodzić Mesjasz.
Ci mu odpowiedzieli: «W Betlejem judzkim, bo tak zostało napisane przez Proroka: A ty, Betlejem, ziemio Judy, nie jesteś zgoła najlichsze spośród głównych miast Judy, albowiem z ciebie wyjdzie władca, który będzie pasterzem ludu mego, Izraela».
Wtedy Herod przywołał potajemnie mędrców i wywiedział się od nich dokładnie o czas ukazania się gwiazdy. A kierując ich do Betlejem, rzekł: «Udajcie się tam i wypytujcie starannie o Dziecię, a gdy Je znajdziecie, donieście mi, abym i ja mógł pójść i oddać Mu pokłon». Oni zaś, wysłuchawszy króla, ruszyli w drogę.
A oto gwiazda, którą widzieli na Wschodzie, postępowała przed nimi, aż przyszła i zatrzymała się nad miejscem, gdzie było Dziecię. Gdy ujrzeli gwiazdę, bardzo się uradowali. Weszli do domu i zobaczyli Dziecię z Matką Jego, Maryją; padli na twarz i oddali Mu pokłon. I otworzywszy swe skarby, ofiarowali Mu dary: złoto, kadzidło i mirrę.
A otrzymawszy we śnie nakaz, żeby nie wracali do Heroda, inną drogą udali się z powrotem do swojego kraju.
Oto słowo Pańskie.
 
 
REFLEKSJA NAD CZYTANIAMI
           
Święto poszukujących
ks. Leszek Smoliński
Przed Jezusem biją czołem
– składają ofiary.
Trzykroć szczęśliwi Królowie
któż wam nie zazdrości?
Cóż my damy, któż nam powie...

Przeżywana uroczystość Trzech Króli ma wybitnie symboliczny charakter: Mały obywatel Betlejem, ubogiej mieściny judejskiej, narodzony w największej pokorze, staje się darem dla wszystkich: Maryi, Józefa, pasterzy, a przez tajemniczych gości z innych krain – Jezus staje się darem ofiarowanym każdemu człowiekowi. W złożonych przez mędrców ze Wschodu darach: złota, kadzidła i mirry widzimy symbol miłości, modlitwy i cierpienia. Kto bowiem szczerze poszukuje prawdy, dowodzi swojej tęsknoty za dobrem, wiary otwartej na światło z wysoka i odwagi w dążeniu do celu.

André Frossard, dziennikarz, wychowany w domu, w którym nie stawiano nawet problemu Boga, nagle, mając dwadzieścia lat, nawraca się. Dosłownie w ciągu kilku minut doznaje dotykalnego działania Łaski. Napisze potem: „Wyszedłem stamtąd po dziesięciu minutach, tak bardzo zaskoczony tym, iż stałem się niespodziewanie katolikiem, jak byłbym zdumiony odkrywając, iż jestem żyrafą lub zebrą po wyjściu z ogrodu zoologicznego. […] była to chwila oszołomienia, która trwa do dziś dnia”. Słusznie jednak sceptycy takich nawróceń uważają, że mimo wszystko są one jakoś przygotowane. Więcej, można by powiedzieć, że przez odrzucenie Boga z życia problem wiary staje się bardziej żywy, zwłaszcza wtedy, gdy zachodzi jakieś dramatyczne wydarzenie.

W poznaniu muszą się znajdować znaki, poprzez które następuje zjednoczenie, jak gwiazda, która doprowadziła mędrców do Betlejem. Reszta była już sprawą wiary. Każdy z nas jest wezwany, do każdego są skierowane są znaki i dary. Wychowany w szczelnym ateizmie Frossard napisze po swoim nawróceniu: „Nad wszystkim, ponad ogromnym światem i w nim samym króluje obecność Tego, którego imienia nie potrafię wymówić nigdy więcej bez uczucia lęku, że zranię Jego dobroć; w obliczu Niego odczuwam szczęście, że jestem dzieckiem, któremu przebaczono wszystko i które budzi się, by poznać, że wszystko jest darem”.

Prawdę o Betlejem przysłania nam wiele spraw, przede wszystkim zaś zajmowanie się samym sobą. W ewangelii Janowej jest szokujące zdanie: „A to jest życie wieczne: aby znali Ciebie, jedynego prawdziwego Boga, oraz Tego, którego posłałeś, Jezusa Chrystusa” (J 17, 3). Poznawanie Boga niewiele ma wspólnego z samą pracą umysłu, z dociekaniem tzw. tematów religijnych. Takie poznanie ma być życiem, oddaniem, zawierzeniem. Odkąd „Słowo stało się ciałem i rozbiło namiot pośród nas”, wszyscy mogą Go poznać i spotykać. Od objawienia do spotkania prowadzi jednak długa droga jak ta, którą pokonali mędrcy szukający Boga. Bóg jej nie skraca, a przecież jest nam bliższy niż my sami sobie! Trzeba więc iść za Gwiazdą nie zrażając się odległością i przeciwnościami, skoro mamy świadomość, że zaprowadzi nas ona do Chrystusa – jedynego Zbawiciela człowieka. Co prawda nie mamy ze sobą darów złota, kadzidła i mirry – ale możemy złożyć Dzieciątku Jezus w to święto poszukujących swoje szczerze kochające serce oraz czyny miłości, które stały się naszym udziałem.

Odmawia się Wierzę w jednego Boga...

 

MODLITWA POWSZECHNA

            Pan wyzwoli tych, którzy Go wzywają i objawi im swoje zbawienie, dlatego wzywamy Pana i kierujemy do Niego modlitwę; bo przybywa światło i chwała Pana rozbłyska nad nami.
1.         Módlmy się, by narody zdążały do światła, które jaśnieje w Objawieniu, w Kościele, w sakramentach.
R. Obdarz nas, Panie, blaskiem Twej światłości.
2.         Módlmy się, by Pan zajaśniał mad narodami spowitymi w mroku niewiary, nad ciemnościami, które spowijają ludzkie serca.
3.         Módlmy się, by wszyscy królowie i władcy ziemi oddali pokłon Panu, a wszystkie narody były otwarte dla Chrystusa, który rządzi sprawiedliwie i w pokoju.
4.         Módlmy się, by Pan wyzwolił biedaków, ubogim zesłał pomoc, wybawił od śmierci nędzarzy.
5.         Módlmy się, by misjonarze obecnymi pokoleniom ziemi zwiastowali objawioną prawdę i skutecznie przyczyniali się do rozwoju świata i Kościoła naszych czasów.
6.         Módlmy się, by zmarli NN. stali się współuczestnikami obietnicy objawionej w Chrystusie Jezusie przez Ewangelię.
7.         Módlmy się, by nasze pokolenie z wytrwałą nadzieją zdążało do Boga, byśmy wszyscy tutaj zgromadzeni mogli postępować w światłości Pana.
Ojcze, Ty w każdym pokoleniu na nowo odsłaniasz swe tajemnice i w każdym pokoleniu na nowo odradzasz swój Kościół. Wysłuchaj modlitwy, którą kierujemy do Ciebie w święto Objawienia, i spraw w swym miłosierdziu, by wszyscy zawsze postępowali w światłości Twego Syna. Który z Tobą żyje i króluje na wieki wieków.
 
 
MODLITWA NAD DARAMI
            Wszechmogący Boże, wejrzyj łaskawie na Dary swojego Kościoła, †
nie są już nimi złoto, kadzidło i mirra, lecz Jezus Chrystus, którego te dary oznaczają, *
Jego składamy w ofierze i przyjmujemy jako pokarm.
Który żyje i króluje na wieki wieków.
 
 
PRZED PREFACJĄ
Chrystus objawia się światu jako Bóg Człowiek, prawdziwy Król, Kapłan i Prorok. Dziękujmy Bogu za dar zbawienia, ofiarowany nam w Chrystusie
 
 
PREFACJA
6. Chrystus Światłością narodów
            Zaprawdę, godne to i sprawiedliwe, *
słuszne i zbawienne, *
abyśmy zawsze składali dziękczynienie *
Tobie, miłosierny Ojcze, wszechmogący Boże, *
Królu wiecznej chwały.
Dzisiaj w Jezusie Chrystusie, *
który jest światłością świata, *
objawiłeś wszystkim narodom tajemnicę naszego zbawienia. *
Gdy Syn Twój ukazał się na ziemi jako śmiertelny człowiek, *
obdarzyłeś nas na nowo *
udziałem w Jego nieśmiertelnej chwale.
Dlatego niebo i ziemia *
z uwielbieniem śpiewają Tobie pieśń nową *
 i my z wszystkimi zastępami Aniołów wysławiamy Ciebie, *
 razem z nimi wołając...
 
 
ANTYFONA NA KOMUNIĘ
por. Mt 2, 2
Ujrzeliśmy gwiazdę Jego na wschodzie *
i przybyliśmy z darami pokłonić się Panu.
 
 
MODLITWA PO KOMUNII
            Boże, nasz Ojcze, niech Twoje światło towarzyszy nam zawsze i wszędzie, †
abyśmy czystym wejrzeniem przenikali tajemnicę Eucharystii, w której uczestniczymy, *
 i z miłością Ją przyjmowali.
Przez Chrystusa, Pana naszego.
 
 
PRZED ROZESŁANIEM
  Jak gwiazda Mędrcom, tak nam objawia się Boża prawda, byśmy idąc za jej światłem, doszli do Chrystusa i dostąpili zbawienia. Niech w tej drodze za Bożym światłem towarzyszy nam błogosławieństwo i nadzieja, jak towarzyszyła tym, którzy szukali narodzonego w Betlejem Judzkim. I pamiętajmy: prawdziwy mędrzec oddaje pokłon tylko Bogu samemu.
 
 
UROCZYSTE BŁOGOSŁAWIEŃSTWO
            K. Pan z wami.
W. I z duchem Twoim.
D. Pochylcie głowy na błogosławieństwo.
K. Bóg, który was wezwał z ciemności do swojego przedziwnego światła, † niech wam udzieli swojego błogosławieństwa * i utwierdzi wasze serca w wierze, nadziei i miłości.
W. Amen.
K. Dzisiaj Chrystus ukazał się światu jako światło jaśniejące w ciemności, † z ufnością idźcie za Nim, * abyście się stali światłem dla waszych braci.
W. Amen.
K. Mędrcy szli za gwiazdą i z radością znaleźli Chrystusa, † niech po ukończeniu ziemskiej pielgrzymki Bóg doprowadzi was do Jezusa, waszego Pana, * który jest Światłością ze Światłości.
W. Amen.
K. Niech was błogosławi Bóg wszechmogący, * Ojciec i Syn, † i Duch Święty.
W. Amen.