W BLASKU MIŁOSIERDZIA


43/989 – 20 października 2024 r. B.     


INTERNETOWE WYDANIE TYGODNIKA


 

Niedziela, 20 października 2024 r.

XXIX niedziela zwykła (B)

 

Kolor szat liturgicznych ; zielony

 

 

Teksty liturgii Mszy św.

 

 

ANTYFONA NA WEJŚCIE
Ps 17, 6. 8
Wołam do Ciebie, bo Ty mnie, Boże, wysłuchasz; *
nakłoń ku mnie Twe ucho, usłysz moje słowa. *
Strzeż mnie jak źrenicy oka, *
ukryj mnie w cieniu Twych skrzydeł.
 
 
WPROWADZENIE DO LITURGII
Gromadzimy się na Eucharystii.by uobecnić ofiarę Jezusa Chrystusa, Tego, "który przyszedł, aby służyć" i uczynić swe zbawcze dzieło odkupieniem za nasze grzechy. Aby to dzieło trwało, Chrystus ustanowił Kościół i na jego czele postawił pasterzy. Oddając hołd wszystkim następcom Chrystusa na Stolicy Piotrowej, kierujemy dziś nasze myśli i serca ku osobie papieża. Prosimy o dalsze łaski dla niego, potrzebne w całkowitym oddaniu się służbie Kościołowi i całej ludzkości.
 
           
CHWAŁA NA WYSOKOŚCI BOGU
Chwała na wysokości Bogu, * a na ziemi pokój ludziom dobrej woli. * Chwalimy Cię. * Błogosławimy Cię. * Wielbimy Cię. * Wysławiamy Cię. * Dzięki Ci składamy, * bo wielka jest chwała Twoja. * Panie Boże, Królu nieba, * Boże Ojcze wszechmogący. * Panie, Synu Jednorodzony, * Jezu Chryste. * Panie Boże, Baranku Boży, Synu Ojca. * Który gładzisz grzechy świata, * zmiłuj się nad nami. * Który gładzisz grzechy świata, * przyjm błaganie nasze. * Który siedzisz po prawicy Ojca, * zmiłuj się nad nami. * Albowiem tylko Tyś jest święty, * tylko Tyś jest Panem, * Tylko Tyś Najwyższy, Jezu Chryste. * Z Duchem Świętym, w chwale Boga Ojca. * Amen.
 
 
KOLEKTA
Wszechmogący, wieczny Boże, spraw, aby nasza wola była zawsze Tobie oddana *
 i abyśmy szczerym sercem służyli Twojemu majestatowi.
Przez naszego Pana Jezusa Chrystusa, Twojego Syna, †
który z Tobą żyje i króluje w jedności Ducha Świętego, *
 Bóg, przez wszystkie wieki wieków.
 
 
WPROWADZENIE DO LITURGII SŁOWA
Bóg pragnie, aby Jego lud był tak święty, jak On sam jest święty. Trwajmy więc mocno w wierze i przystąpmy z ufnością do Boga, który daje nam swoją łaskę. Wpatrzeni w obraz Chrystusa Sługi, przejmijmy się Jego słowem kierowanym teraz do nas, a które wzywa nas do służby braciom.
 
 
PIERWSZE CZYTANIE
Cena zbawienia
Iz 53, 10-11
Czytanie z Księgi proroka Izajasza
Spodobało się Panu zmiażdżyć swojego Sługę cierpieniem. Jeśli On wyda swe życie na ofiarę za grzechy, ujrzy potomstwo, dni swe przedłuży, a wola Pańska spełni się przez Niego. Po udrękach swej duszy ujrzy światło i nim się nasyci. Sprawiedliwy mój Sługa usprawiedliwi wielu, ich nieprawości On sam dźwigać będzie.
Oto słowo Boże.
 
 
PSALM RESPONSORYJNY
            Ps 33 (32), 4-5. 18-19. 20 i 22 (R.: por. 22)
Refren: Okaż swą łaskę ufającym Tobie.
4          Słowo Pana jest prawe, *
            a każde Jego dzieło godne zaufania.
5          On miłuje prawo i sprawiedliwość, *
            ziemia jest pełna Jego łaski.
Refren: Okaż swą łaskę ufającym Tobie.
18       Oczy Pana zwrócone na bogobojnych, *
            na tych, którzy oczekują Jego łaski,
19       aby ocalił ich życie od śmierci *
            i żywił ich w czasie głodu.
Refren: Okaż swą łaskę ufającym Tobie.
20       Dusza nasza oczekuje Pana, *
            On jest naszą pomocą i tarczą.
22       Panie, niech nas ogarnie Twoja łaska, *
            według nadziei pokładanej w Tobie.
Refren: Okaż swą łaskę ufającym Tobie.
 
           
DRUGIE CZYTANIE
Przybliżmy się z ufnością do Chrystusa
Hbr 4, 14-16
Czytanie z Listu do Hebrajczyków
Mając arcykapłana wielkiego, który przeszedł przez niebiosa, Jezusa, Syna Bożego, trwajmy mocno w wyznawaniu wiary. Nie takiego bowiem mamy arcykapłana, który by nie mógł współczuć naszym słabościom, lecz poddanego próbie pod każdym względem podobnie jak my – z wyjątkiem grzechu. Przybliżmy się więc z ufnością do tronu łaski, abyśmy doznali miłosierdzia i znaleźli łaskę pomocy w stosownej chwili.
Oto słowo Boże.
   
 
AKLAMACJA PRZED EWANGELIĄ
            Por. Mk 10, 45
Aklamacja: Alleluja, alleluja, alleluja.
Syn Człowieczy przyszedł, żeby służyć
i dać swoje życie jako okup za wielu.
Aklamacja: Alleluja, alleluja, alleluja.
   
 
EWANGELIA
Przełożeństwo jest służbą
           
Mk 10, 35-45
✠ Słowa Ewangelii według Świętego Marka
Jakub i Jan, synowie Zebedeusza, podeszli do Jezusa i rzekli: «Nauczycielu, pragniemy, żebyś nam uczynił to, o co Cię poprosimy».
On ich zapytał: «Co chcecie, żebym wam uczynił?»
Rzekli Mu: «Daj nam, żebyśmy w Twojej chwale siedzieli jeden po prawej, a drugi po lewej Twej stronie».
Jezus im odparł: «Nie wiecie, o co prosicie. Czy możecie pić kielich, który Ja mam pić, albo przyjąć chrzest, którym Ja mam być ochrzczony?»
Odpowiedzieli Mu: «Możemy».
Lecz Jezus rzekł do nich: «Kielich, który Ja mam pić, wprawdzie pić będziecie; i chrzest, który Ja mam przyjąć, wy również przyjmiecie. Nie do Mnie jednak należy dać miejsce po mojej stronie prawej lub lewej, ale dostanie się ono tym, dla których zostało przygotowane».
Gdy usłyszało to dziesięciu pozostałych, poczęli oburzać się na Jakuba i Jana. A Jezus przywołał ich do siebie i rzekł do nich:
«Wiecie, że ci, którzy uchodzą za władców narodów, uciskają je, a ich wielcy dają im odczuć swą władzę. Nie tak będzie między wami. Lecz kto by między wami chciał się stać wielkim, niech będzie sługą waszym. A kto by chciał być pierwszym między wami, niech będzie niewolnikiem wszystkich. Bo i Syn Człowieczy nie przyszedł, aby mu służono, lecz żeby służyć i dać swoje życie jako okup za wielu».
Oto słowo Pańskie.
 
 
EWANGELIA KRÓTSZA
Przełożeństwo jest służbą
Mk 10, 42-45
✠ Słowa Ewangelii według Świętego Marka
Jezus, przywoławszy Dwunastu, powiedział do nich:
«Wiecie, że ci, którzy uchodzą za władców narodów, uciskają je, a ich wielcy dają im odczuć swą władzę. Nie tak będzie między wami. Lecz kto by między wami chciał się stać wielkim, niech będzie sługą waszym. A kto by chciał być pierwszym między wami, niech będzie niewolnikiem wszystkich. Bo i Syn Człowieczy nie przyszedł, aby mu służono, lecz żeby służyć i dać swoje życie jako okup za wielu».
Oto słowo Pańskie.
 
 
REFLEKSJA NAD CZYTANIAMI
Służyć w miłości
ks. Leszek Smoliński
Prorok Izajasz zapowiada w pierwszym czytaniu Jezusa Chrystusa jako Sługę zmiażdżonego cierpieniem. List do Hebrajczyków ukazuje Go jako arcykapłana, „doświadczonego we wszystkim na nasze podobieństwo z wyjątkiem grzechu”. Nie jest łatwo zrozumieć, ani tym bardziej zaakceptować słowa Chrystusa z dzisiejszej Ewangelii: „Jeśli kto by między wami chciał się stać wielki, niech będzie sługą waszym” i „Syn Człowieczy nie przyszedł, aby Mu służono, lecz żeby służyć”. Jak mówi św. Edyta Stein wszyscy ochrzczeni są powołani, by służyć, ale nie wszyscy rozumieją to wezwanie.
Wielu, jak dwaj synowie Zebedeusza, Jakub i jego brat Jan, podchodzi do Boga nie z prośbą, lecz z żądaniem. Rzecz się ma podobnie jak w kawiarni, gdzie gość przy stoliku prosi kelnera, ale jego prośba jest żądaniem. Kelner ma obowiązek spełnić tę prośbę, a gość ma prawo stawiać żądania. Przeniesienie tej postawy na Boga to poważne nieporozumienie. Z Ewangelii dowiadujemy się, że nawet Bóg nie traktuje człowieka jak chłopca na posyłki, ale jak przyjaciela. Tymczasem człowiek ma tendencje do sprowadzania Boga do roli swego sługi. Człowiekowi się wydaje, że im częściej wydaje rozkazy, tym jest ważniejszy. Im więcej ludzi jest do jego dyspozycji, tym większa jest jego wartość. Sny o wielkości łączą się z reguły z rzeszą wielbicieli, dumą sukcesu, rozgłosem i podziwem. Człowiek jednak nigdy nie będzie sobą, jeśli stara się realizować życie w garniturze o dwa numery dla niego za dużym. Prawdziwa wielkość umie zająć właściwe miejsce.
Pokora polega na dobrowolnym zajęciu tego miejsca, jakie Bóg nam wyznaczył. Św. Augustyn napisał trafnie: „gdzie pokora, tam majestat”. Nie co innego, lecz umiejętność zajęcia na każdym etapie życia tego miejsca, które wyznaczył Bóg, decyduje o wielkości. Być sługą to znaczy iść za Jezusem, coraz wierniej Go naśladować. To wezwanie wymaga jednoznacznej odpowiedzi. Chrześcijanin nie może być minimalistą. Nie wolno stać bezczynnie, być tylko widzem lub obserwatorem dokonujących się przemian społeczno-ekonomicznych. Nie można tylko narzekać, wspominając dawne czasy. Idzie nowe! Nowe czasy promują zaangażowanych, a pasywnych i malkontentów wyrzucają na margines życia społecznego.
Świadectwo Ewangelii dają dzisiaj maksymaliści, ludzie gotowi służyć drugim bez oglądania się na własne korzyści. Tacy, którzy za dewizę swego życia przyjęli stwierdzenie samego Jezusa, który o sobie powiedział, że nie przyszedł, żeby Mu służono, lecz żeby służyć i to aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej. W 1986 roku, podczas swojej pielgrzymki do Indii, Ojciec Święty Jan Paweł II odwiedził Dom dla Umierających. „Zatrzymał się w nim długo. Próbował nakarmić kilku starców, towarzyszył przy śmierci trzech osób. Przez cały czas swojego pobytu nie zdołał wypowiedzieć ani jednego słowa. Był głęboko wzruszony, a z jego oczu płynęły łzy" – relacjonowała Matka Teresa z Kalkuty. Jak sama mówiła, „nie można kochać i nic nie czynić”. A „kiedy pomagamy innemu człowiekowi, naszą nagrodą jest pokój i radość, ponieważ nadaliśmy sens własnemu życiu”.
Odmawia się Wierzę w jednego Boga...
 
 
MODLITWA POWSZECHNA
Skierujmy do Boga prośby by dal nam właściwą ocenę służby na rzecz Kościoła.
1.         Za Kościół święty, by utwierdzał wśród swych wiernych sprawiedliwość, pokój i zgodę.
2.         Za papieża, by przez swoją służbę Kościołowi uczył wszystkich pokory y pełnienia przykazania miłości.
3.         Za prezbiterów, by słowo Boże było źródłem ich mocy i gorliwości duszpasterskiej.
4.         Za tych, którzy każdego dnia służą nam poprzez swoją pracę, by Bóg wynagrodził  ich poświęcenie, a w nas wyzwolił poczucie wdzięczności za ich trud.
5.         Za nas uczestniczących w eucharystycznej ofierze, byśmy wiernie wypełniali plany Bożej Opatrzności.
Boże, Ty sam kierujesz Twoim Kościołem. Wysłuchaj naszego błagania i uczyń nas jeszcze bardziej czytelnym znakiem obecności w świecie twojego Syna, który z Tobą żyje i króluje na wieki wieków.
 
 
MODLITWA POWSZECHNA NA NIEDZIELĘ MISYJNĄ
Chrystus troszczy się o wszystkich ludzi w każdym zakątku ziemi, za Jego przyczyną prośmy.
1.         Módlmy się za kościół, aby stale pamiętał o głoszeniu ewangelii wszystkim narodom. Ciebie prosimy…
2.         Módlmy się za ojca świętego Franciszka, aby z nieustannym zapałem przypominał światu o misyjnym posłannictwie kościoła. Ciebie prosimy…
3.         Módlmy się za misjonarzy, aby z gorliwością służyli ludziom i pomagali im poznać Chrystusa, i aby dobry Bóg wzmacniał ich siły w trudnej posłudze misyjnej. Ciebie prosimy…
4.         Módlmy się za wszystkich ludzi, którzy nie poznali Chrystusa, aby mogli o Nim usłyszeć i przyjąć orędzie Jego zbawienia. Ciebie prosimy…
5.         Módlmy się za zmarłych misjonarzy i misjonarki, aby nagrodą dla nich był sam Chrystus, któremu poświęcili całe swoje życie. Ciebie prosimy…
6.         Módlmy się za nas, uczestniczących w tej eucharystii, abyśmy nie bali się zostać świadkami wiary i głosić Chrystusa w codziennym życiu. Ciebie prosimy…
Panie Jezu, Ty troszczysz się o tych, którzy jeszcze nie wiedzą, że są dziećmi umiłowanymi przez ojca, braćmi, za których oddałeś swoje życie i świątynią ducha świętego. Jesteśmy tu, aby świadczyć, błogosławić, pocieszać, podnosić i pokazywać Twoje piękno. Tobie chwała teraz i na wieki. Amen.
MODLITWA NAD DARAMI
            Miłosierny Boże,
daj nam z prawdziwą swobodą ducha pełnić służbę przy Twoim ołtarzu, †
niech Ofiara, którą składamy, *
mocą Twojej łaski oczyści nas z grzechów.
 Przez Chrystusa, Pana naszego.
 
 
PREFACJA
32. Dzieło stworzenia
Zaprawdę, godne to i sprawiedliwe, a dla nas zbawienne, *
abyśmy Tobie składali dziękczynienie i Ciebie wychwalali, *
Panie, Ojcze niebieski, wszechmogący i miłosierny Boże.
Ty stworzyłeś wszystko, co jest na świecie, *
i sprawiłeś, że zmieniają się pory roku. * T
y stworzyłeś człowieka na swoje podobieństwo *
i poddałeś mu wszechświat godny podziwu, *
 aby w Twoim imieniu panował nad całym stworzeniem *
 i chwalił Ciebie w Twoich dziełach, *
przez naszego Pana Jezusa Chrystusa.
Dlatego z wszystkimi Aniołami wychwalamy Ciebie, *
z radością wołając...
 
 
ANTYFONA NA KOMUNIĘ
Ps 33, 18-19
Oczy Pana zwrócone na bogobojnych, *
na tych, którzy czekają na Jego łaskę, *
aby ocalił ich życie od śmierci, *
i żywił ich w czasie głodu.
 
 
MODLITWA PO KOMUNII
Boże, nasz Ojcze,
niech owocny dla nas będzie udział w Eucharystii, która daje nam przedsmak nieba, † niech nam wyjedna pomoc w życiu doczesnym *
 i przysposobi nas do życia wiecznego.
Przez Chrystusa, Pana naszego.
 
 
PRZED ROZESŁANIEM
Dziękujmy Bogu za wszystkich pasterzy Kościoła. Abyśmy mogli służyć braciom tak jak czynił to Chrystus, przyjmijmy Boże błogosławieństwo.