W BLASKU MIŁOSIERDZIA


55/1001 – 29 grudnia 2024 r. B.


INTERNETOWE WYDANIE TYGODNIKA

 

Dzisiaj wydanie gazetki numer

1001 !!!

 

29 grudnia 2024 r.
Niedziela rok „C”

 

OKTAWA NARODZENIA PAŃSKIEGO

 

ŚWIĘTO ŚWIĘTEJ RODZINY
JEZUSA, MARYI I JÓZEFA (rok C)

 

ANTYFONA NA WEJŚCIE
Łk 2, 16

Pasterze poszli z pośpiechem *
i znaleźli Maryję i Józefa, *
i Niemowlę złożone w żłobie.

 

WPROWADZENIE DO LITURGII

W dzisiejszym kryzysie rodziny i małżeństwa, Święta Rodzina jest dla nas wzorem życia opartego na miłości i wzajemnym zaufaniu. Jest przykładem dla wielu małżeństw, że mimo wszelkich trudności i problemów, warto po raz kolejny zaufać i przebaczyć, aby znów budować Bożą rodzinę.
Podczas tej Mszy Świętej prośmy za wszystkie polskie rodziny, aby mimo różnych trudności, rodzina zawsze była Bogiem silna. Prośmy również o dar pojednania i przebaczenia dla rodzin skłóconych i rozbitych, aby na nowo wróciły na drogę wzajemnej miłości i życiem naśladowali rodzinę z Nazaretu.
Za nasze ludzkie słabości i zaniedbania przeprośmy teraz Boga u progu Eucharystycznej Ofiary.

 

CHWAŁA NA WYSOKOŚCI BOGU

Chwała na wysokości Bogu, * a na ziemi pokój ludziom dobrej woli. * Chwalimy Cię. * Błogosławimy Cię. * Wielbimy Cię. * Wysławiamy Cię. * Dzięki Ci składamy, * bo wielka jest chwała Twoja. * Panie Boże, Królu nieba, * Boże Ojcze wszechmogący. * Panie, Synu Jednorodzony, * Jezu Chryste. * Panie Boże, Baranku Boży, Synu Ojca. * Który gładzisz grzechy świata, * zmiłuj się nad nami. * Który gładzisz grzechy świata, * przyjm błaganie nasze. * Który siedzisz po prawicy Ojca, * zmiłuj się nad nami. * Albowiem tylko Tyś jest święty, * tylko Tyś jest Panem, * Tylko Tyś Najwyższy, Jezu Chryste. * Z Duchem Świętym, w chwale Boga Ojca. * Amen.

 

KOLEKTA

Boże, Ty w Świętej Rodzinie dałeś nam wzór życia, †
spraw, abyśmy złączeni wzajemną miłością naśladowali w naszych rodzinach Jej cnoty *
i doszli do wiecznej radości w Twoim domu.
Przez naszego Pana Jezusa Chrystusa, Twojego Syna, †
który z Tobą żyje i króluje w jedności Ducha Świętego, *
Bóg, przez wszystkie wieki wieków.

 WSTĘP DO LITURGII SŁOWA

Każdy człowiek ma obowiązek czcić i szanować swoich rodziców, o czym nam za chwilę przypomni Księga Syracydesa. W drugim czytaniu święty Paweł żąda od rodziców szacunku dla ich własnych dzieci: „Ojcowie nie rozdrażniajcie waszych dzieci, aby nie traciły ducha”.
Ewangelia według świętego Łukasza ukazuje nam dobitnie znaczenie wychowawcze domu rodzinnego. Pod okiem Maryi i Józefa dojrzewał Jezus w Nazarecie i we wszystkim był poddany swoim rodzicom.
Wsłuchując się w teksty Święte, uczmy się miłości rodzicielskiej od Świętej Rodziny.

 

PIERWSZE CZYTANIE
Samuel zostaje przedstawiony Panu
1 Sm 1, 20-22. 24-28

Czytanie z Pierwszej Księgi Samuela

Anna poczęła i po upływie dni urodziła syna, i nazwała go imieniem Samuel, ponieważ mówiła: «Uprosiłam go u Pana».
Elkana udał się z całą rodziną, by złożyć Panu doroczną ofarę i wypełnić swój ślub. Anna zaś nie poszła, lecz oświadczyła swemu mężowi: «Gdy chłopiec będzie odstawiony od piersi, zaprowadzę go, żeby się pokazał przed obliczem Pana i aby tam pozostał na zawsze».
Gdy go odstawiła, wzięła go z sobą w drogę, zabierając również trzyletniego cielca, jedną efę mąki i bukłak wina. Przyprowadziła go do domu Pana, do Szilo. Chłopiec był jeszcze mały.
Zabili cielca i poprowadzili chłopca przed Helego. Powiedziała ona wówczas: «Pozwól, panie mój! Na twoje życie! To ja jestem ową kobietą, która stała tu przed tobą i modliła się do Pana. O tego chłopca się modliłam, i spełnił Pan prośbę, którą do Niego zanosiłam. Oto ja oddaję go Panu. Po wszystkie dni, jak długo będzie żył, zostaje oddany Panu».
I oddali tam pokłon Panu.

Oto słowo Boże.

 

PSALM RESPONSORYJNY
Ps 84 (83), 2-3. 5-6. 9-10 (R.: por. 5a)

Refren: Szczęśliwi, którzy mieszkają w Twym domu.
2 Jak miłe są Twoje przybytki, *
Panie Zastępów!
3 Dusza moja stęskniona pragnie przedsionków Pańskich, *
serce moje i ciało radośnie wołają do Boga żywego.
Refren: Szczęśliwi, którzy mieszkają w Twym domu.
5 Szczęśliwi, którzy mieszkają w domu Twoim, Panie, *
nieustannie wielbiąc Ciebie.
6 Szczęśliwi, których moc jest w Tobie, *
którzy zachowują ufność w swym sercu.
Refren: Szczęśliwi, którzy mieszkają w Twym domu.
9 Panie Zastępów, usłysz modlitwę moją, *
nakłoń ucha, Boże Jakuba.
10 Spójrz, Boże, Tarczo nasza, *
wejrzyj na twarz Twojego pomazańca.
Refren: Szczęśliwi, którzy mieszkają w Twym domu.

 

DRUGIE CZYTANIE
Zostaliśmy nazwani dziećmi Bożymi i nimi jesteśmy
1 J 3, 1-2. 21-24

Czytanie z Pierwszego Listu Świętego Jana Apostoła

Najmilsi:
Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec: zostaliśmy nazwani dziećmi Bożymi, i rzeczywiście nimi jesteśmy. Świat zaś dlatego nas nie zna, że nie poznał Jego.
Umiłowani, obecnie jesteśmy dziećmi Bożymi, ale jeszcze się nie ujawniło, czym będziemy. Wiemy, że gdy się objawi, będziemy do Niego podobni, bo ujrzymy Go takim, jakim jest.
Umiłowani, jeśli serce nas nie oskarża, to mamy ufność w Bogu, a o co prosić będziemy, otrzymamy od Niego, ponieważ zachowujemy Jego przykazania i czynimy to, co się Jemu podoba. Przykazanie zaś Jego jest takie, abyśmy wierzyli w imię Jego Syna, Jezusa Chrystusa, i miłowali się wzajemnie tak, jak nam nakazał. Kto wypełnia Jego przykazania, trwa w Bogu, a Bóg w nim; a to, że trwa On w nas, poznajemy po Duchu, którego nam dał.

Oto słowo Boże.

 

AKLAMACJA PRZED EWANGELIĄ
Por. Dz 16, 14b

Aklamacja: Alleluja, alleluja, alleluja.
Otwórz, Panie, nasze serca,
abyśmy uważnie słuchali słów Syna Twojego.
Aklamacja: Alleluja, alleluja, alleluja.

 

EWANGELIA
Rodzice znajdują Jezusa w świątyni
Łk 2, 41-52

✠ Słowa Ewangelii według Świętego Łukasza

Rodzice Jezusa chodzili co roku do Jeruzalem na Święto Paschy. Gdy miał lat dwanaście, udali się tam zwyczajem świątecznym. Kiedy wracali po skończonych uroczystościach, został młody Jezus w Jerozolimie, a tego nie zauważyli Jego Rodzice. Przypuszczając, że jest wśród pątników, uszli dzień drogi i szukali Go między krewnymi i znajomymi. Gdy Go nie znaleźli, wrócili do Jeruzalem, szukając Go.
Dopiero po trzech dniach odnaleźli Go w świątyni, gdzie siedział między nauczycielami, przysłuchiwał się im i zadawał pytania. Wszyscy zaś, którzy Go słuchali, byli zdumieni bystrością Jego umysłu i odpowiedziami.
Na ten widok zdziwili się bardzo, a Jego Matka rzekła do Niego: «Synu, czemu nam to uczyniłeś? Oto ojciec Twój i ja z bólem serca szukaliśmy Ciebie».
Lecz On im odpowiedział: «Czemu Mnie szukaliście? Czy nie wiedzieliście, że powinienem być w tym, co należy do mego Ojca?» Oni jednak nie zrozumieli tego, co im powiedział.
Potem poszedł z nimi i wrócił do Nazaretu; i był im poddany. A Matka Jego chowała wiernie wszystkie te sprawy w swym sercu. Jezus zaś czynił postępy w mądrości, w latach i w łasce u Boga i u ludzi.

Oto słowo Pańskie.

 

REFLEKSJA NAD CZYTANIAMI

Pełnić wolę Ojca

ks. Leszek Smoliński

W Święto Świętej Rodziny ewangelista Łukasz zauważa, iż „Rodzice Jezusa chodzili co roku do Jeruzalem na Święto Paschy”. Ten fakt wskazuje, że Rodzina żyła zgodnie z nakazami Prawa. Natomiast dwunastoletni Jezus już od najmłodszych lat był wdrażany w praktyki religijne, które był zobowiązany zachowywać chłopiec po ukończeniu trzynastu lat. W dyskusji z uczonymi Jezus, który wykazał się mądrością w odpowiedziach i zadawaniu pytań, po raz pierwszy nazywa Boga swoim Ojcem. Jezus wiedział, że całe Jego życie ziemskie jest podporządkowane pełnieniu woli Ojca i zleconej przez Niego misji.

Rodzina chrześcijańska, na wzór Świętej Rodziny, ma wzrastać w świętości, przez pełnienie woli Ojca. Jak zauważa ks. prof. Stanisław Urbański, „świętość polega na rozwoju miłości między rodzicami i na dawaniu jej dzieciom. Im pełniejsza miłość do Boga w Chrystusie, tym większy postęp w świętości rodziców, a tym samym większa miłość wobec dzieci i troska o ich uświęcenie. Stąd też osobiste zjednoczenie w miłości z Bogiem rodziców, staje się źródłem uświęcenia członków rodziny, ponieważ wychowanie dzieci jest współpracą z łaską Boga”. Jak rozwijać świętość? Pomocą w umacnianiu kontaktu z Bogiem i pomiędzy członkami rodziny jest modlitwa rodzinna, która obdarza rodzinę mocą Ducha, daje siłę miłości i umacnia nierozerwalności rodziny. Jest również duchowym filarem jej życia codziennego. Stanowi przy tym źródło błogosławieństwa Boga i źródło wzajemnej miłości, która także promieniuje poza rodzinę na życie parafialne, i relacje międzyludzkie.

Szczególnym dniem, który pozwala trwać w Bogu jednoczy rodzinę, jest Dzień Pański. Stąd troska, aby wziąć czynny udział w Eucharystii, która jest sercem niedzieli. Św. Jan Paweł II w Liście apostolskim „O świętowaniu niedzieli” zachęca również, by spotkania w gronie rodziny, przyjaciół oraz różne formy rozrywki „odznaczały się pewnym stylem, który pomaga wyrażać pośród zwyczajnego życia pokój i radość Zmartwychwstałego. Na przykład nawet zwykłe spotkanie rodziców i dzieci może stać się sposobnością nie tylko do wzajemnego otwarcia się na siebie i do dialogu, ale także do wspólnej, głębszej refleksji, która pozwala wprowadzić pewne elementy formacyjne” (nr 52).

Zatem w niedzielę warto spędzić czas na opowiadaniu budujących historii z własnego życia oraz na poznawaniu najbliższych. To także doskonała okazja do przebaczenia, czas na duchową lekturę i refleksję nad życiem, na wspólną modlitwę w gronie rodzinnym. Świętowanie niedzieli to także pielęgnowanie kontaktów z dalszą rodziną, z sąsiadami zrobienie czegoś wspólnie. W ramach rodzinnego świętowania można przeżyć przygodę wspólnej wycieczki albo odwiedzić osobę, która szczególnie ucieszy się z naszej obecności. To czas na gesty szacunku, miłości i wdzięczności, okazja do zrobienie komuś miłej niespodzianki. Świętowanie niedzieli ma nam przypomnieć, że „świętość łączy człowieka z Bogiem, egzystencję ludzką z istnieniem Boga, słabość z możliwą mocą, a poprzez nadzieję –teraźniejszość z przyszłością oraz doczesność z wiecznością” (ks. Bogusław Drożdż).

Odmawia się Wierzę w jednego Boga...

 

MODLITWA WIERNYCH

Do Boga, który swoją miłością łączy wszystkich ludzi w jedną rodzinę, zanieśmy pokorne modlitwy.
Po każdym wezwaniu chwila ciszy.

1. Prośmy za Kościół Chrystusowy.
2. Prośmy za pasterzy Kościoła.
3. Prośmy za rodziny.
4. Prośmy za małżeństwa rozbite.
5. Prośmy za dzieci z domów dziecka.
6. Prośmy za zmarłych.
7. Prośmy za nas samych.

Boże, nadziejo ufających Tobie, wysłuchaj modlitw błagającego Cię Kościoła i spraw łaskawie, aby w naszym życiu nieustannie wspomagała nas Twoja łaska. Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen.

 

MODLITWA NAD DARAMI

Wszechmogący Boże, składamy Tobie przebłagalną Ofiarę i pokornie Cię prosimy, †
abyś za wstawiennictwem Bogurodzicy Dziewicy i świętego Józefa, *
utwierdził nasze rodziny w swojej łasce i pokoju.
Przez Chrystusa, Pana naszego.

 

PRZED PREFACJĄ

Bogu Ojcu zanieśmy pieśń dziękczynienia za Świętą Rodzinę, która jest wzorem nieskażonej miłości we współczesnym świecie.

 

PREFACJA
3. Chrystus Światłością

Zaprawdę, godne to i sprawiedliwe, słuszne i zbawienne, *
abyśmy zawsze i wszędzie Tobie składali dziękczynienie, *
Panie, Ojcze święty, wszechmogący, wieczny Boże.
Albowiem przez tajemnicę Wcielonego Słowa *
zajaśniał oczom naszej duszy *
nowy blask Twojej światłości; *
abyśmy poznając Boga w widzialnej postaci, *
zostali przezeń porwani *
do umiłowania rzeczy niewidzialnych.
Dlatego niebo i ziemia *
z uwielbieniem śpiewają Tobie pieśń nową *
i my z wszystkimi zastępami Aniołów wysławiamy Ciebie, *
razem z nimi wołając...

 

ANTYFONA NA KOMUNIĘ
por. Ba 3, 38

Nasz Bóg ukazał się na ziemi *
i przebywał wśród ludzi.

 

MODLITWA PO KOMUNII

Miłosierny Ojcze, Ty nas pokrzepiłeś Najświętszym Sakramentem, † spraw, abyśmy wiernie naśladowali przykład Świętej Rodziny * i po trudach doczesnego życia cieszyli się razem z Nią życiem wiecznym. Przez Chrystusa, Pana naszego.

 

PRZED ROZESŁANIEM

Idąc do domów, zabierzmy ze sobą nowo narodzonego Zbawiciela, niech On wprowadza pokój, radość i miłość w nasze małżeństwa i rodziny.