W BLASKU MIŁOSIERDZIA
52/998 – 15 grudnia 2024 r. B.
INTERNETOWE WYDANIE TYGODNIKA
Niedziela - 15 grudnia 2024 r.
III NIEDZIELA ADWENTU, rok „C”
Dzisiejsza niedziela nazywana jest
niedzielą różową albo niedzielą GAUDETE.
Kolor szat liturgicznych: fioletowy
Teksty liturgii Mszy św.
ANTYFONA NA WEJŚCIE
Flp 4, 4. 5
Radujcie się zawsze w Panu, *
raz jeszcze powiadam: radujcie się! *
Pan jest blisko.
WPROWADZENIE DO LITURGII
Trzecia Niedziela Adwentu wzywa nas do radości. Pierwsze przyjście Syna Bożego przyniosło radość wszystkim ludziom, którzy na Niego czekali. Coraz bliżej jesteśmy świąt, a przede wszystkim coraz bliżej jesteśmy powtórnego przyjścia Jezusa na ziemię. Niech to spotkanie z przychodzącym Jezusem będzie dla wszystkich chrześcijan znakiem radości i niezachwianej nadziei, która nigdy zawieść nie może.
Za to, że nie zawsze jesteśmy gotowi na spotkanie z Panem, przeprośmy Go teraz na początku Eucharystii, która ma moc oczyścić i uleczyć nas z wszystkich grzechów.
Dziś OPUSZCZA SIĘ hymn Chwała na wysokości Bogu...
KOLEKTA
Boże, Ty widzisz z jaką wiarą oczekujemy świąt Narodzenia Pańskiego, † spraw, abyśmy przygotowali nasze serca *
i z radością mogli obchodzić wielką tajemnicę naszego zbawienia.
Przez naszego Pana Jezusa Chrystusa, Twojego Syna, †
który z Tobą żyje i króluje w jedności Ducha Świętego, *
Bóg, przez wszystkie wieki wieków.
WSTĘP DO LITURGII SŁOWA
Bóg mówi do nas tylko wtedy, kiedy chcemy Go słuchać, On jest zawsze pośród nas, o czym przekonamy się w pierwszym czytaniu z Księgi proroka Sofoniasza.
Święty Paweł w drugim czytaniu wzywa nas do radości w Panu, ponieważ bliskie jest Jego przyjście. Żadne smutki, ani życiowe trudności dnia codziennego, nie są w stanie przysłonić nam radości ze spodziewanego z Nim spotkania.
Jan Chrzciciel w Ewangelii podaje niezbędne wskazówki, które jeszcze bardziej pozwolą nam przygotować się na spotkanie z tym, który chrzcić nas będzie Duchem Świętym.
Wsłuchajmy się w to, co chce powiedzieć w dzisiejszym Słowie do nas Bóg.
PIERWSZE CZYTANIE
Bóg jest wśród swojego ludu
So 3, 14-17
Czytanie z Księgi proroka Sofoniasza
Wyśpiewuj, Córo Syjońska! Podnieś radosny okrzyk, Izraelu! Ciesz się i wesel z całego serca, Córo Jeruzalem! Oddalił Pan wyroki na ciebie, usunął twego nieprzyjaciela; Król Izraela, Pan, jest pośród ciebie, nie będziesz już bała się złego.
Owego dnia powiedzą Jerozolimie: «Nie bój się, Syjonie! Niech nie słabną twe ręce!» Pan, twój Bóg, jest pośród ciebie, Mocarz, który zbawia, uniesie się weselem nad tobą, odnowi cię swoją miłością, wzniesie okrzyk radości.
Oto słowo Boże.
PSALM RESPONSORYJNY
Iz 12, 2. 3 i 4bcd. 5-6 (R.: por. 6)
Refren: Głośmy z weselem: Bóg jest między nami.
2 Oto Bóg jest moim zbawieniem! *
Jemu zaufam i bać się nie będę.
Pan jest moją pieśnią i mocą, *
i On stał się moim zbawieniem.
Refren: Głośmy z weselem: Bóg jest między nami.
3 Wy zaś z weselem czerpać będziecie wodę *
ze zdrojów zbawienia.
4 Chwalcie Pana, wzywajcie Jego imienia! †
Ukażcie narodom Jego dzieła, *
przypominajcie, że Jego imię jest chwalebne.
Refren: Głośmy z weselem: Bóg jest między nami.
5 Śpiewajcie Panu, bo czynów wspaniałych dokonał! *
I cała ziemia niech o tym się dowie.
6 Wznoś okrzyki i wołaj radośnie, mieszkanko Syjonu, *
bo wielki jest wśród ciebie Święty Izraela.
Refren: Głośmy z weselem: Bóg jest między nami.
DRUGIE CZYTANIE
Pan jest blisko
Flp 4, 4-7
Czytanie z Listu Świętego Pawła Apostoła do Filipian
Bracia:
Radujcie się zawsze w Panu; jeszcze raz powtarzam: radujcie się! Niech będzie znana wszystkim ludziom wasza wyrozumiała łagodność: Pan jest blisko! O nic się już nie martwcie, ale w każdej sprawie wasze prośby przedstawiajcie Bogu w modlitwie i błaganiu z dziękczynieniem.
A pokój Boży, który przewyższa wszelki umysł, będzie strzegł waszych serc i myśli w Chrystusie Jezusie.
Oto słowo Boże.
AKLAMACJA PRZED EWANGELIĄ
Iz 61, 1
Aklamacja: Alleluja, alleluja, alleluja.
Duch Pański nade mną,
posłał mnie, abym głosił dobrą nowinę ubogim.
Aklamacja: Alleluja, alleluja, alleluja.
EWANGELIA
Zapowiedź nowego chrztu
Łk 3, 10-18
✠ Słowa Ewangelii według Świętego Łukasza
Gdy Jan nauczał nad Jordanem, pytały go tłumy: «Cóż mamy czynić?»
On im odpowiadał: «Kto ma dwie suknie, niech się podzieli z tym, który nie ma; a kto ma żywność, niech tak samo czyni».
Przyszli także celnicy, żeby przyjąć chrzest, i rzekli do niego: «Nauczycielu, co mamy czynić?»
On im powiedział: «Nie pobierajcie nic więcej ponad to, co wam wyznaczono».
Pytali go też i żołnierze: «A my co mamy czynić?»
On im odpowiedział: «Na nikim pieniędzy nie wymuszajcie i nikogo nie uciskajcie, lecz poprzestawajcie na waszym żołdzie».
Gdy więc lud oczekiwał z napięciem i wszyscy snuli domysły w swych sercach co do Jana, czy nie jest Mesjaszem, on tak przemówił do wszystkich: «Ja was chrzczę wodą; lecz idzie mocniejszy ode mnie, któremu nie jestem godzien rozwiązać rzemyka u sandałów. On będzie was chrzcił Duchem Świętym i ogniem. Ma On wiejadło w ręku dla oczyszczenia swego omłotu: pszenicę zbierze do spichlerza, a plewy spali w ogniu nieugaszonym».
Wiele też innych napomnień dawał ludowi i głosił dobrą nowinę.
Oto słowo Pańskie.
REFLEKSJA NAD CZYTANIAMI
Blisko, coraz bliżej
Piotr Blachowski
Radość wypowiedziana, radość wyśpiewana to właśnie dzisiejsze oczekiwanie na kogoś, kto ma nas odwiedzić. Przecież już blisko, już coraz bliżej ten dzień, na który czekamy, dzień, w którym przyjdzie Pan. Dzisiejsza niedziela nosi nazwę Niedzieli Radości, a to samo przez się określa jej charakter.
Radosne przygotowanie naszych serc i umysłów na ostateczne Przyjście Pana powoduje, że już dziś mamy się cieszyć, radować zbliżającym się przyjściem Zbawiciela, bo wnet „Pan, twój Bóg jest pośród ciebie, Mocarz – On zbawi, uniesie się weselem nad tobą, odnowi swą miłość, wzniesie okrzyk radości” (So 3, 17).
Słyszymy w Liturgii Słowa, jak mamy się cieszyć, jak postępować, jak reagować, by być przygotowanym na wielkie święto, które nas czeka. „O nic się już zbytnio nie troskajcie, ale w każdej sprawie wasze prośby przedstawiajcie Bogu w modlitwie i błaganiu z dziękczynieniem!” (Flp 4, 6). Zastanówmy się, jak mamy to zrobić i jak się przygotować. Jeśli wsłuchamy się w dalsze teksty, zrozumiemy, co nam Pan nakazuje, co nam zaleca, co nam obiecuje.
Adwenty są różne. Inny jest adwent niewinnego dziecka, inny niespokojnej, często krytycznej młodzieży, inny narzeczonych, małżonków, rodziców, inny ludzi starych, chorych, cierpiących, opuszczonych. Ale wszystkie adwenty, chociaż różne w przeżywaniu, przygotowują nas do tej samej rzeczywistości. Każdy adwent jest ważny. Każdy dobrze przeżyty, budzący w nas refleksje, prowadzi do dojrzałości w wierze, przygotowuje na przyjście Mesjasza.
W Ewangelii świętego Łukasza, słuchając rozmowy świętego Jana Chrzciciela z ludem, poznajemy prawidła postępowania, słyszymy obietnice, ale zarazem przestrogi dla tych, którzy nie postąpią według zaleceń. Ten, który nadejdzie, „chrzcić was będzie Duchem Świętym i ogniem. Ma On wiejadło w ręku dla oczyszczenia swego omłotu: pszenicę zbierze do spichlerza, a plewy spali w ogniu nieugaszonym” (Łk 3, 16-17).
Dziś i każdego dnia dzielmy się z bliźnimi tym, co posiadamy, a czego im trzeba. Niech nie braknie w naszych sercach wielkoduszności względem potrzebujących i uczciwości w wykonywaniu własnego zawodu. Szczęśliwy jest ten, kto przeżył radość dzielenia się z innymi. Miłość ku bliźniemu złączona z miłością ku Bogu jest punktem centralnym każdego nawrócenia. Pan Jezus chce, abyśmy byli Jemu oddani, wierni, delikatni i umiejący kochać. Zostaliśmy powołani do życia w wierze, nadziei i miłości. Nie możemy więc nisko mierzyć i pozostać w wygodnym i przeciętnym odosobnieniu. Niech w naszych duszach nie istnieją zaułki, do których nie dochodzi słońce Chrystusa. Niech serca nasze biją tęsknotą za prawdą, dobrem i pięknem, za sprawiedliwością, miłością i pokojem.
Matko Boża, przez Twoje wstawiennictwo dopraszamy się o łaskę zrozumienia zapowiedzi i oczekiwania, abyśmy, wierząc w przyjścia Pana, widzieli w Nim nasze Zbawienie. Przez Chrystusa, z Chrystusem i w Chrystusie.
Odmawia się Wierzę w jednego Boga...
MODLITWA WIERNYCH
Błagajmy Chrystusa Pana, który przyjdzie sądzić żywych i umarłych, wołajmy do Niego z pokorną ufnością: W: Przybądź, Panie Jezu!
Panie, Jezu Chryste, nasz Zbawco, Ty przychodząc na świat w ludzkim ciele, zdjąłeś z nas brzemię Starego Prawa, obdarz nas pełnią Twoich dobrodziejstw.
W: Przybądź, Panie Jezu!
Panie Jezu Chryste, zwróć ku Tobie nasze pragnienia i rozpal nasze oziębłe serca swoją bezgraniczną miłością.
W: Przybądź, Panie Jezu!
Panie Jezu Chryste, Tyś przyjął nasze słabości, otaczaj opieką chorych i tych, którzy są w niebezpieczeństwie śmierci.
W: Przybądź, Panie Jezu!
Panie Jezu Chryste, wprowadź łaskawie do miejsca wiecznej ochłody tych, którzy wierząc w Ciebie, zeszli już z tego świata.
W: Przybądź, Panie Jezu!
Panie Jezu Chryste, rozpal w nas, abyśmy pragnęli Cię z całej siły i ochoczo dążyli do zjednoczenia z Tobą.
W: Przybądź, Panie Jezu!
Pasterzu całego Ludu Bożego, Ty, który przynosisz pociechę i przychodzisz, aby zbawić ludzi, wejrzyj na nas korzących się u stóp Twego ołtarza i wysłuchaj modlitwę skierowaną do Ciebie. Który żyjesz i królujesz na wieki wieków. Amen.
MODLITWA NAD DARAMI
Wszechmogący Boże,
spraw, abyśmy nieustannie składali Tobie naszą Ofiarę, †
w której spełnia się ustanowiona przez Ciebie tajemnica Eucharystii *
i dokonuje się dzieło naszego zbawienia.
Przez Chrystusa, Pana naszego.
PRZED PREFACJĄ
Razem z zastępami anielskimi wyśpiewajmy pieśń chwały Bogu Ojcu, który jest w niebie, za Jezusa Chrystusa, którego przyjście jest już bliskie.
PREFACJA
1. Dwa przyjścia Chrystusa
Zaprawdę, godne to i sprawiedliwe, słuszne i zbawienne, *
abyśmy zawsze i wszędzie Tobie składali dziękczynienie, *
Panie, Ojcze, święty, wszechmogący, wieczny Boże, *
przez naszego Pana Jezusa Chrystusa.
On przez pierwsze przyjście w ludzkiej naturze *
spełnił Twoje odwieczne postanowienie, *
a nam otworzył drogę wiecznego zbawienia. *
On ponownie przyjdzie w blasku swej chwały, *
aby nam udzielić obiecanych darów, *
których, czuwając, z ufnością oczekujemy.
Dlatego z Aniołami i Archaniołami, *
i z wszystkimi chórami niebios *
głosimy Twoją chwałę, *
razem z nimi wołając...
ANTYFONA NA KOMUNIĘ
por. Iz 35, 4
Powiedzcie małodusznym: *
Odwagi! Nie bójcie się! *
Oto nasz Bóg przyjdzie, aby nas zbawić.
MODLITWA PO KOMUNII
Prosimy Cię, najłaskawszy Boże, †
abyś mocą tego Sakramentu oczyścił nas ze złych skłonności *
i przygotował na zbliżające się święta.
Przez Chrystusa, Pana naszego.
PRZED ROZESŁANIEM
Wdzięczni Bogu za to, że przychodzi do nas w każdej Eucharystii, w której przynosi zbawienie i okrywa nas Bożą sprawiedliwością i miłością. W duchu wdzięczności, przyjmijmy błogosławieństwo Trójjedynego Boga, który niech będzie dla nas jedyną radością w dzisiejszym świecie.