Aktualności na 2 września 2018 r.

WZGÓRZA W BLASKU MIŁOSIERDZIA

 

         36/674                   -             2 września 2018 R.B.

INTERNETOWE WYDANIE TYGODNIKA „WZGÓRZA W BLASKU MIŁOSIERDZIA”

„Błogosławieni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią”

2 września 2018 r.

Niedziela

Niedziela XXII tygodnia okresu zwykłego

Na czym polega prawdziwa religijność? Czy wystarczy przychodzić do kościoła, przyjmować sakramenty, znać podstawowe prawdy wiary?

Św. Jakub daje nam dziś dwa kryteria: miłosierdzie wobec potrzebujących i nieuleganie wpływom środowiska. Kto z nas jednak potrafi tak żyć, opierając się tylko na własnych siłach?

Widząc swoją ludzką słabość, szczerze módlmy się do Boga, aby On sam umacniał w nas to, co dobre, i troskliwie strzegł tego, co umocnił.

W dzisiejszym numerze:

- Prawdziwa wolność.

- Z Bogiem w nowy rok szkolny.

- Bez poprawek.

- Stulecie odzyskania niepodległości w Kalwarii Zebrzydowskiej.

- Słowa przeora.

- Święci i błogosławieni w tygodniu.

Prawdziwa wolność.

Gdyby otaczający nas świat był lepszy, my też bylibyśmy lepsi – myślimy często, próbując usprawiedliwić zło, którego się dopuszczamy. Żyjemy wtedy w niewoli, której często nie dostrzegamy. Zrzucamy winę na ludzi wokół nas, na „takie czasy” i „taki klimat”. Nasza pycha i zarozumiałość bronią się, jak tylko potrafią. A samousprawiedliwienie umie się posłużyć wszystkim: społecznym przyzwoleniem, odwiecznymi zwyczajami, cechami wrodzonymi, znakiem zodiaku, a nawet religijnością.

Jezus wywraca to nasze myślenie do góry nogami i przypomina, że „nic nie wchodzi z zewnątrz w człowieka, co mogłoby uczynić go nieczystym; lecz co wychodzi z człowieka, to czyni człowieka nieczystym” (Mk 7,15). Grzechy, które wylicza, pochodzą z wnętrza człowieka, z jego serca, a nie z zewnętrznych okoliczności. Mówiąc to, Jezus chce nam przypomnieć o odpowiedzialności, z której nic nie może nas zwolnić. Nie chce, byśmy byli zakładnikami głupoty otępiającej sumienie i umysł. Wszak to właśnie ona demonizuje rzeczywistość, której się boimy: Nie bierz, nie kosztuj, nie dotykaj (por. Kol 2,21).

Zło rodzi się wtedy, gdy posługujemy się stworzonymi rzeczami w niewłaściwy sposób lub gdy używamy ich niezgodnie z celem, którym jest miłość Boga i bliźniego. Konsekwencje, dobre lub złe, mają źródło w naszych decyzjach. Ewangelia to zasada wolności chrześcijańskiej wobec całej natury. To, co stworzone, jest dobre, gdyż jest dziełem Boga oddanym w nasze ręce. Fundamentem dobra i zła jest nasze serce – oświecone miłością lub zaćmione egoizmem. W każdym z nas jest wolność decyzji. To skarb złożony przez Boga w naszym sumieniu.                                                   

Jacek Szymczak OP

Z Bogiem w nowy rok szkolny.

Tegoroczne wakacje mamy już za sobą. Czas relaksu i wypoczynku jest bardzo ważny w życiu każdego ucznia. Jest nie tylko przerwą w zajęciach szkolnych i związanych z nimi obowiązkach. Uczniowie oraz nauczyciele nabierają sił, aby ze zwiększoną energią przystąpić po wakacjach do pracy w nowym roku. W przeżywaniu wakacji towarzyszy wszystkim oczekiwanie, aby następny rok szkolny był jeszcze bardziej udany niż ten poprzedni. Nowy rok to nowe szanse, nowe możliwości, nowe doświadczenia, okazja do podjęcia pracy nad sobą.

Uczniowie szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych wraz z nauczycielami u progu nowego roku szkolnego dziękują Jezusowi w swoich kościołach parafialnych za szczęśliwie przeżyte wakacje i proszą Go o błogosławieństwo w nowym roku szkolnym. Stało się to pięknym zwyczajem w katolickiej Polsce, że zarówno uczniowie, jak i nauczyciele z Bogiem pragną wkroczyć w nowy rok, zgodnie ze starą dewizą Polaków: „Bez Boga ani do proga”. W ten sposób potwierdza się przekonanie Psalmisty: „Jeżeli Pan domu nie zbuduje, na próżno się trudzą ci, którzy go wznoszą” (Ps 127, 1). Każda praca człowieka, a zwłaszcza ta, która wiąże się z jego wykształceniem i zdobywaniem mądrości jest budowaniem ważnego domu. Aby ono było sensowne, pożyteczne i dawało radość, powinno być wzmocnione Bożym błogosławieństwem.

Ogłoszony przez ministerstwo edukacji kalendarz roku szkolnego 2010/11 skonstruowano według tradycyjnych zasad. Uczniowie rozpoczęli naukę 1 września, a pierwszą dłuższą przerwę będą mieli w grudniu, z racji świąt Bożego Narodzenia. Po drodze czeka ich wolne: w Dniu Nauczyciela, Wszystkich Świętych i Święto Niepodległości. W zimie ferie, które jak zwykle potrwają 2 tygodnie. 21 kwietnia rozpocznie się przerwa wielkanocna. Z obowiązków szkolnych uczniowie zwolnieni będą także w maju i czerwcu z powodu świąt kościelnych i państwowych. Rok szkolny zakończy się 24 czerwca.

Początek roku szkolnego i katechetycznego pozwala nam uświadomić sobie, jakie zadania czekają nas w tym czasie. Myślą o nich nauczyciele i wychowawcy, a także duszpasterze i katecheci. Nad tymi zadaniami zastanawiają się rodzice. Lecz w sposób szczególny biorą je pod uwagę uczniowie. Wszyscy, choć w różny sposób, czynią to w duchu odpowiedzialności za szkołę i jej rozwój, za prawdziwą mądrość młodego pokolenia, za szczęśliwą przyszłość naszego narodu. Aby tak mogło się stać zwracamy się do dobrego Boga z częstą i ufną modlitwą. Oby trwała ona nie tylko w pierwszych dniach szkoły, ale by cały rok był czasem wytężonej pracy i serdecznej modlitwy.

Agnieszka Lorek

Bez poprawek.

Niezwykle ciekawe jest zastrzeżenie prawne postawione przez Mojżesza po ogłoszeniu Narodowi Wybranemu Boskiego prawa: „Nic nie dodacie do tego, co ja wam nakazuję, i nic z tego nie odejmiecie”. Mojżesz bowiem wiedział, że jednym z najczęściej stosowanych wybiegów zmierzających do uchylenia prawa jest jego zniekształcenie — albo przez lekceważenie któregoś z przepisów, albo przez dodawanie nowych. W tym drugim wypadku przepisy dodane usuwają w cień już obowiązujące, a pośrednio dowodzą, że prawo otrzymane nie jest doskonałe, skoro należy je uzupełniać nowymi przepisami.

Jezus przybył i postanowił usunąć wysoką górę przepisów ludzkich, którymi uczeni w Piśmie i faryzeusze tak przysłonili prawo Boskie, że nawet nakazy dekalogu można było uchylić.

Prawo Boskie jest doskonałe. Nie należy się zastanawiać, jak je interpretować, względnie jak je ominąć, lecz jak je wykonać. Człowiek może być szczęśliwy jedynie ściśle wypełniając prawo Boskie. Słowo Boga skierowane do nas ma zawsze na uwadze nasze dobro. Nie należy z Bogiem dyskutować, należy zamienić Jego słowa w czyn. Dostrzega to Apostoł Jakub, gdy upomina: „Wprowadzajcie zaś słowo w czyn, a nie bądźcie tylko słuchaczami oszukującymi samych siebie”.

Dyskusje na temat Boskiego prawa trzeba rozpoczynać od jasnego ustalenia, w jakiej mierze sami dyskutujący to prawo, zwłaszcza prawo dekalogu, zachowują. Jeśli tego nie czynią, to dyskusja jest sensowna jedynie wówczas, gdy stawiają pytanie: co mamy uczynić, by od dziś to prawo zachować? Wszelkie inne dyskusje zmierzające najczęściej do usprawiedliwienia naruszenia prawa, są stratą czasu.

Rzecz jasna, sam Bóg liczy się z naszą słabością i przewiduje naruszenie prawa. Oczekuje jednak od człowieka nawrócenia, tzn. uznania własnej głupoty i przyznania racji prawu. Każde zaś odrzucenie przykazania uczynione z wyrachowania, wsparte nawet tysiącem argumentów usprawiedliwiających, jest tylko dowodem niedojrzałości człowieka.

Życie w oparciu o prawo Boga jest proste, mimo iż w pewnych sytuacjach wymaga od człowieka wielkiego trudu. Prawo bowiem jest jak drabina ustawiona z ziemi do nieba. Dla każdego, kto chce wzrastać, piąć się w górę, stanowi nieodzowną pomoc. Kto zaś chce się wygodnie urządzić w życiu i nie zamierza doskonalić swego ducha, może to uczynić rezygnując ze wspinania się po szczeblach Bożego prawa. Jest to jednak równoznaczne z rezygnacją z duchowego wzrostu.

W Kościele istnieje wielu ludzi z tendencjami do uchylania Bożego prawa. Jedni chcieliby niektóre przykazania dekalogu odrzucić, inni chcieliby je zastąpić ludzkimi przepisami, rzekomo doskonalszymi i bardziej uszczęśliwiającymi człowieka. Tymczasem zastrzeżenie prawne podane przez Mojżesza jest nadal w całości aktualne. Do prawa Bożego nie należy nic dodawać ani nie należy z niego nic ujmować. Mógłby to uczynić jedynie sam Prawodawca. W tym duchu należałoby odczytać Kazanie Jezusa na Górze, gdzie wyraźnie podniósł stopień wymagań. Jako Syn Boga miał do tego pełne prawo.                                                  

                   Ks. Edward Staniek

Stulecie odzyskania niepodległości

w Kalwarii Zebrzydowskiej

TYP WYDARZENIA: Uroczystości religijno-patriotyczne,

DATA ROZPOCZĘCIA: 07-09-2018 GODZINA: 19:00

DATA ZAKOŃCZENIA: 07-09-2018 GODZINA: 22:00

MIEJSCE: Sanktuarium Pasyjno-Maryjne w Kalwarii Zebrzydowskiej

PARAFIA: Kalwaria Zebrzydowska, Bazylika Matki Bożej Anielskiej

ORGANIZATOR: Ojcowie Bernardyni

PROWADZĄCY: Abp Marek Jędraszewski

WWW: kalwaria.eu

E-MAIL: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

OPIS WYDARZENIA:

Zaproszenie kustosza Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej na 7 września 2018 r.

Kustosz Sanktuarium Pasyjno – Maryjnego w Kalwarii Zebrzydowskiej zaprasza na CENTRALNE OBCHODY STULECIA ODZYSKANIA PRZEZ POLSKĘ NIEPODLEGŁOŚCI organizowane w kalwaryjskim sanktuarium.

Uroczystości będą miały miejsce 7 września. O godzinie 19.00 abp Marek Jędraszewski będzie przewodniczył uroczystej Eucharystii w intencji Ojczyzny. Po mszy świętej na placu przed bazyliką odbędzie się Wielkie Patriotyczne Śpiewanie.

Serdecznie zapraszamy do licznego udziału instytucje, ruchy, szkoły, stowarzyszenia i inne organizacje państwowe i obywatelskie wraz z pocztami sztandarowymi, mieszkańców i władze Kalwarii Zebrzydowskiej oraz Powiatu Wadowickiego i Województwa Małopolskiego, wiernych Archidiecezji Krakowskiej wraz z duchowieństwem, osoby życia konsekrowanego i wszystkich pielgrzymów.

Kustosz sanktuarium,

o. Konrad Cholewa OFM

Słowa przeora.

     Pewien bogaty młodzieniec udał się pewnego dnia do cnotliwego przeora, aby prosić go o pozwolenie pozostania w jego zakonie.

     Przeor pragnął poznać jego zwyczaje i nawyki - kandydat podniósł z pychą głowę:    

- Ubieram się zawsze na biało, piję tylko wodę, zimą tarzam się nago po śniegu. Aby lepiej się umartwić, umieściłem ostre gwoździe w moich butach i każę mojemu giermkowi wymierzać mi czterdzieści batów dziennie...

     W tej samej chwili podjechał ciężki wóz, z trudem ciągnięty przez białego konia. Woźnica wyprzągł konia, zwierzę napiło się z poidła i wytarzało się dla odświeżenia po śniegu.

     - Widzisz - rzekł przeor - to stworzenie jest białe, pije wyłącznie wodę, tarza się po śniegu, gwoździe drażnią jego nogi, otrzymuje więcej niż czterdzieści batów na dzień. A jednak nie jest niczym więcej, jak tylko koniem...

Bruno Ferrero

Święci i błogosławieni w tygodniu

2 września - błogosławieni męczennicy Jan Franciszek Burté, Apolinary Morel, Seweryn Girault oraz Towarzysze
2 września - św. Beatrycze z Silvy, dziewica
2 września - św. Wilhelm, biskup
2 września - bł. Ingrida Szwedzka, zakonnica
3 września - św. Grzegorz Wielki, papież i doktor Kościoła
3 września - św. Marinus, pustelnik
3 września - św. Feba z Kenchr, wdowa
3 września - bł. Gerard z Jerozolimy, zakonnik
3 września - bł. Brygida od Jezusa Morello, zakonnica
4 września - błogosławione męczennice z Nowogródka - Maria Stella i Towarzyszki
4 września - św. Rozalia, dziewica
4 września - Najświętsza Maryja Panna Matka Pocieszenia
4 września - błogosławieni Jan Karol M. Bernard du Cornillet, Jan Franciszek Bonnel de Pradal i Klaudiusz Ponse, prezbiterzy i męczennicy
4 września - św. Bonifacy I, papież
4 września - bł. Katarzyna z Racconigi
4 września - bł. Maria od św. Cecylii Rzymianki, zakonnica
4 września - Mojżesz, prorok i prawodawca
   
5 września - św. Matka Teresa z Kalkuty, dziewica i zakonnica
5 września - św. Wiktoryn, męczennik
6 września - św. Magnus z Füssen
6 września - bł. Michał Czartoryski, prezbiter i męczennik
7 września - św. Melchior Grodziecki, prezbiter i męczennik
7 września - bł. Ignacy Kłopotowski, prezbiter
7 września - bł. Eugenia Picco, zakonnica
8 września - Narodzenie Najświętszej Maryi Panny
8 września - Najświętsza Maryja Panna Gietrzwałdzka
8 września - bł. Serafina de Montefeltro
8 września - bł. Alan de la Roche, prezbiter
8 września - bł. Fryderyk Ozanam
8 września - św. Sergiusz I, papież
8 września - bł. Wilhelm z Saint-Thierry, opat
8 września - bł. Władysław Błądziński, prezbiter i męczennik
8 września - bł. Adam Bargielski, prezbiter i męczennik
9 września - św. Piotr Klawer, prezbiter
9 września - bł. Aniela Salawa, dziewica
9 września - św. Piotr z Pébrac, prezbiter
9 września - bł. Jakub Laval, prezbiter
9 września - bł. Maria Eutymia Üffing, dziewica i zakonnica
9 września - bł. Piotr Bonhomme, prezbiter

NIEDZIELNA EUCHARYSTIA – 6.30, 8.00, 9.30 – dla młodzieży, 11.00 – rodzinna, z dziećmi, 12.30, 16.00, 19.00, poniedziałek - sobota – 7.00, 7.30, 18.00.

Kancelaria (tel. 126452342) czynna (oprócz I piątku i świąt): godz. 8-9 i 16-17.30 (oprócz sobót)

Redakcja „Wzgórza w Blasku Miłosierdzia”: Władysław Wyka red. nacz.,

Wydaje: Parafialny Oddział Akcji Katolickiej nr 1 Archidiecezji Krakowskiej

- Parafia Miłosierdzia Bożego, os. Na Wzgórzach 1a,

Nr k. bank – 08 1240 2294 1111 0000 3723 9378, tel.; 0-12-645-23-42.

NASZE STRONY INTERNETOWE I ADRESY:

strona internetowa parafii:

www.wzgorza.diecezja.krakow.pl

oraz milosirdzia-parafia.pl - PO Akcji Katolickiej

adres parafii:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,

strona internetowa gazetki:wzgorza-gazetka.pl

adres gazetki:Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.